2020 m. vasarą pirmą kartą startavome su dalinai finansuojamu sporto projektu. Nors prisiekinėjau sau, kad finansavimų neprašysiu ir jokių paraiškų tikrai neteiksiu. Bet smalsumas nugalėjo…
“Sinchroninis plaukimas: visapusiškam fiziniam aktyvumui bei saugumui vandenyje”, kuris buvo bendrai finansuojamas valstybės Sporto rėmimo fondo lėšomis, kurį administruoja Švietimo mainų paramos fondas, buvo ne tik puikus būdas paskatinti suaugusius išbandyti šį sportą mėgėjiškai, bet ir milžiniška pagalba propaguojant sveiką, saugų fizinį aktyvumą vandenyje.
Startas buvo tobulas. Kaip ir planavome - suorganizavome trims grupėms (23 žm.) įvadinius mokymus, kurių metu dalyviai ne tik susipažino su sinchroninio plaukimo sporto šaka, pamatė kaip atrodo treniruotės tiek sausumoje, tiek vandenyje, bet ir kartu su kineziterapeutu ištestavo savo kūną.
Ateinat į bet kokį sportą jau suaugus, verta žinoti savo silpnąsias vietas. Per jas galima patirti netikėtų traumų ir pabaigti sportininko-mėgėjo karjerą. Todėl labai džiaugiamės, kad galėjome turėti papildomą profesionalią pagalbą analizuojant dalyvius. O dalyviai labai džiaugėsi ne tik sužinoję daugiau apie savo stipriąsias bei silpnąsias vietas, bet ir gavę nemažai asmeninių patarimų kaip galėtų savarankiškai tobulėti be profesionalų priežiūros.
Po įvadinių mokymų buvo suformuota pirmoji Lietuvoje mėgėjų komanda (10 asm.), kuri tęsė savo sinchroninio plaukimo kelionę reguliariose pratybose tiek sausumoje, tiek vandenyje. Deja, rudenį buvo paskelbtas karantinas ir nepaisant tikėjimo, kad greitai viskas pasibaigs, jis tikrai smarkiai užsitęsė. Laimei, suderinus mūsų biudžeto galimybes su SRF koordinatoriais, įsigijome papildomas priemones, kurias padalinę dalyviams, dar ilgai tęsėme treniruotes on-line.
Čia galite rasti specialiai mums paruoštą video atmintinę:
Trigerinių taškų atpalaidavimas (1)Volavimas (1)Atėjus 2021 m. pavasariui jau praradome viltį, kad su šia grupe galėsime tęsti pradėtą veiklą. Tuo metu buvo leista sportuoti tik lauke ir juokavome, kad metas rezervuotis sau kokią eketę. Tačiau juokeliai privertė rimtai susimąstyti apie galimybes ir taip nusprendėme išbandyti treniruotes atviruose vandens telkiniuose.
Įlipt į bet kokį ežere ir šiek tiek prasiplaukti lietuvišką vasarą yra viena, tačiau pilnavertę treniruotę turėti neužsigrudinus - tiesus kelias į sirgimą. Ilgai beieškant ir derinant, pavyko įsigyti hidrokostiumus. Ir čia prasidėjo netikėti atradimai: treniruotės beveik vidury ežero, be poilsio, be dugno 30-40 minučių vandenyje. Moterys, kurios baseine bijojo plaukti į 4 metrų gylį, nes buvo neužtikrintos savo plaukimo gebėjimais, ežere išsiskleidė kaip vandens lelijos!
Ką jos pačios apie tai sako?
“Man visuomet patiko vanduo, tačiau vis pritrukdavo aplikybių ar fantazijos kaip šį pomėgį pavesti reguliaria nauda sveikatai. Ir tai ne tik superinis fizinis savijautos pokytis i gera, bet ir psichologine terapija, kai tu visu 100% procentu esi ten kur ir jauti, kad turi buti ” ~Viktorija
“…pagražėję kūno kontūrai, kūno valdymas vandenyje, gylio ir vandens baimių nugalėjimas, man labai svarbu - šio sporto grožis, meninės išraiškos galimybė, ką galėjome pačios pademonstruot - kūrėm kompozicijas ir šokius vandeny… dar - komandinė dvasia, na ir veiklos įvairovė - baseine, ežere yra tiek daug ką veikti, kol pademonstruoji flamingo pozą ar baleto koją, ar barakudą…” ~Reda
Tą pačią vasarą dar turėjome spėti suorganizuoti seminarų ciklą “Sveikas ir saugus plaukimas”. Ir čia be iššūkių neapsieita, nes kai veiklas planavome ir teikėme paraišką, tai jokių minčių apie Covid-19 nebūta.
Šiek tiek modifikavę, prisitaikę prie 2021 m. vasaros realijų suorganizavome beveik 70-čiai žmonių seminarų ciklą:
“Sveikas kūnas vandenyje” su sporto trenere-kineziterapeute Birute.
“Į plaukimą per skrandį” su sporto meistru ir mitybos specialistu Arūnu
“Saugiai prie vandens” su plaukimo treneriu-gelbėtoju Ruslanu.
Kad dalyviai nepamirštų, o ir patiems būtų priminimas, ką išmokome iš šių specialistų, sudėliojome štai tokią atmintinę Sveikas ir saugus plaukimas
Štai tokias dovanas gavo seminarų dalyviai.
O kodėl būtent tokį komplektą pasirinkome, aiškinu…
Plaukimo kepuraitė - rekomenduojame ir atviruose vandenyse! Ji atlieka kelias funkcijas: didina jūsų matomumą bei saugo galvą nuo saulės.
Knygutė “Plauk žemyn galva” - ten pasakojame ne tik apie sinchroninį plaukimą, parodome populiariausius elementus, tačiau ir suteikiame kelias idėjas kasdienei mankštai.
Stiklinė gertuvė - būnant vandenyje žmonės pamiršta, kad būtina gerti! Organizmas sportuoja, prakaituoja, bet to nejaučiame, tad galime dehidratuotis. Be to, buteliukas gali praversti ir kaip pagalbos priemonė kritinėje situacijoje!
2021 m. kvietėme dar 17 žmonių išbandyti sinchroninį plaukimą ir iš viso mūsų organizuojamuose įvadiniuose mokymuose sudalyvavo 40 žmonių!
Beje, ar žinojote, jog iki 2015 m. sinchroninis plaukimas buvo griežtai moteriškas sportas? Tik tada pasaulio čempionate leista dalyvauti mix duetams, nors ir dabar ši sporto šaka nėra labai populiari vyrukų tarpe. Bet pasidžiaugsiu, kad kelis pavyko mums prisikviesti į įvadines treniruotes 👏
2022 m. pavasarį finišavo antroji 10-ies dalyvių komanda, kuri turėjo reguliarias sinchroninio plaukimo pratybas tiek vandenyje, tiek sausumoje - šįkart iškart on-line.
Ką pavyko pasiekti? Geriausia tai atspindi pačių dalyvių žodžiai:
“ Man didžiausias pasiekimas buvo eggbeater, kurio, atrodė, niekada neišmoksiu. Suvokimas, kad vandeny gali būti vertikalioj padėty ir ilsėtis, pridėjo pasitikėjimo savimi plaukiant ilgą nuotolį. Aišku, ir gebėjimas suprasti ir valdyti savo kūną po vandeniu: nurimti, nepanikuoti ir medituoti sau aukštyn kojom be baimės pritrūkti oro 🙂 Ir svarbiausia - visiškai nugalėta gylio baimė! “ ~Julija
“Sinchro kursas atskleidė vandens teikiamus malonumus 🙂 išmokė pasitikėti ir didžiuotis savo kūnu 🙂 ir patvirtino faktą, kad mokytis naujų dalykų niekada nevėlu 🙂” ~Danutė
O 2022 m. birželį geriausiai projekto rezultatus atspindėjo pirmasis viešasis pasirodymas skirtas LVJC šuolių į vandenį varžybų atidarymo proga.
Dėkoju Sporto Rėmimo Fondui už suteiktas galimybes plačiau skleisti žinią apie savo sporto šaką, skatinti žmones geriau išmokti plaukti bei saugiai ir sveikai leisti laiką prie vandens.
SRF suteiktas finansavimas: 19208,82 EUR
Nemokamai projekte dalyvavo: 114 žmonių, kuriems buvo suteiktos žinios apie sveiką, saugų fizinį aktyvumą vandenyje bei sausumoje.
Organizuoti veiklas padėjo 5 sinchroninio plaukimo sportininkės-savanorės.
Daugiau informacijos:
Irena Čeilutkė
irena@ismokplaukti.lt