Išmok Plaukti

Sveikas ir saugus plaukimas

2021 m. liepos mėnesį organizavome seminarų ciklą "Sveikas ir saugus plaukimas". Jo metu virš 60 dalyvių testavosi savo kūno galimybes, plėtė žinias tiek apie mitybą, tiek apie dopingo niuansus, išbandė save gelbėtojų vaidmenyje.
Kad ta informacija išliktų ne tik dalyvių galvose, bet pasiektų plačiąją visuomenę, dalinamės šia atmintine:
① Pastebėk visus potencialius pavojus.
Maudydamiesi prižiūrimose vietose mes dažnai tikimės, kad viskas bus sužiūrėta. Deja, atviruose vandens telkiniuose gali atsirasti aštrių daiktų, baseinuose gali nuskilti plytelė ir kol niekas nesusižeis, tol niekas nepastebės. Todėl kiekvieno atsakomybėje yra kiekvieną kartą apžiūrėti aplinką ir įvardinti potencialius pavojus, o tai visada smagiau daryti žaidimo kontekste “Kas daugiau pastebės?”.
② Padaryk kūno apšilimą ir tinkamai hidratuok organizmą.
Ne vienam teko išgirsti siaubo istorijų susijusių su mėšlungio traukimu vandenyje, o galbūt ir pačiam teko tą patirti. Kad sumažintume mėšlungio traukimo riziką, prieš lipant į vandenį - verta padaryti apšilimą, t.y. bent minimaliai prasukti visus sąnarius ir dinamiškai pratempti raumenis. Vertėtų taip pat prisiminti, kad mėšlungis gali traukti ir tada, kai organizmui pradeda trūkti magnio. O magnis gan lengvai pasišalina su prakaitu ir kavos gėrimais, tad verta ne tik gerti daug vandens karštomis dienomis, bet ir prisiminti apie mikroelementų papildymą.
③ Paklausk: “Ar viskas yra gerai?”
Žmonės panikuoja skirtingai. Vieni elgsis isteriškai ir garsiai, kiti bus sustingę ir atrodys, kad jiems viskas yra gerai, nors jie jau pradėjo skęsti. Todėl verta dažniau klausti šalia plaukiojančių žmonių “Ar viskas gerai?” ir sulaukti žodinio atsakymo.
④ Pagalvok, ką panaudotum kaip pagalbinę priemonę, esant pavojingai situacijai?
Matant žmogų nelaimėje, pirminis refleksas - plaukti jam padėti, tačiau traukti ramų žmogų vandenyje yra labai sunku, o jeigu jis aktyviai panikuoja, tai išplaukti gali būti neįmanoma. Retas tikriausiai pagalvojo, kad paprastas plastikinis buteliukas, net tas 0,5 l, gali būti panaudotas kaip plūdė. Išsigandusiam žmogui svarbiausia duoti ką nors plūduriuojančio į rankas, kad jis tik nustotų muistytis ir save skandinti.
⑤ Pasiruošk vandens pramogoms tinkamai.
Kad žmogus galėtų mėgautis vandens pramogomis, neprivalo būti profesionalus plaukikas ar puikiai išmanyti plaukimo technikas. Tačiau raminimas, kad “su liemene nenuskęsi” irgi yra neteisingas. Taip, liemenė kelia į paviršių. Tačiau blogai užsegtą arba per didelę liemenę galima pamesti arba ji gali pakilti taip, kad apribos kvėpavimą. Labiausiai tai yra pavojinga lietuvių pamėgtame vandenlenčių sporte, kur ne tik liemenė kelia į viršų, bet ir kojos su lenta kyla. Jeigu žmogus nukrenta ant pilvo, jam gali būti labai sunku atsiversti ir jis gali prigerti nemažai vandens. Po vandens sporto reikėtų taip pat prasitempti, kad neskaudėtų raumenų. Geras apšilimas prieš ir prasitempimas po - yra geriausia traumų prevencija.
Seminarų ciklas “Sveikas ir saugus plaukimas” yra dalis projekto "Sinchroninis plaukimas: visapusiškam fiziniam aktyvumui bei saugumui vandenyje”, kuris bendrai finansuojamas valstybės Sporto rėmimo fondo lėšomis, kurį administruoja Švietimo mainų paramos fondas.
 
notion image
badge